W jaki sposób zarejestrować się w REX?
Producenci towarów, którzy eksportują je zagranicę i chcą mieć prawo do samopoświadczania preferencyjnego pochodzenia produktów, muszą zarejestrować się w systemie REX. Dzięki rejestracji w REX znacząco zmniejszają się opłaty importowe w kraju przeznaczenia, co oczywiście przekłada się na korzyści finansowe dla danego producenta. Czym jest system REX i jak do niego dołączyć?
Czym jest system REX?
System REX został uruchomiony 1 stycznia 2017 r. w ramach Ogólnego Systemu Preferencji (GSP). Jego celem było eliminowanie dowodów pochodzenia w postaci świadectw i deklaracji w zwykłych wersjach na papierze. Dzięki REX zarejestrowani w nim eksporterzy mogą sami wystawić oświadczenie o pochodzeniu. Początkowo REX miał być dostępny tylko dla krajów ujętych w załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 978/2012, jednak system wciąż rozwija się i dołączają do niego inne państwa.
Jak możesz zarejestrować się w systemie REX?
Rejestracji polskich eksporterów dokonuje Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Wypełnienie wniosku bywa jednak problematyczne dla przedsiębiorców, dlatego część z nich woli zrobić to za pośrednictwem zaufanej agencji celnej. Podczas rejestracji eksporterzy zobowiązują się m.in. do prowadzenia handlowej ewidencji księgowej dotyczącej produkcji i dostaw towarów kwalifikujących się do preferencyjnego traktowania, przechowywania wszelkiej dokumentacji celnej związanej z materiałami użytymi do wytwarzania i przechowywania przez 5 lat akt sporządzonych przez siebie oświadczeń o pochodzeniu oraz ewidencji produktów i zapasów wszystkich materiałów pochodzących niepochodzących. Dodatkowo każdy eksporter obowiązek bieżącej aktualizacji danych.