Jak działa skład celny?
Składowania celne uregulowane są rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 952/2013, nazywane Unijnym kodeksem celnym (UKC). Zgodnie z nim składowanie celne jest jedną z kategorii procedur specjalnych, którymi objęte mogą zostać towary. W ramach obsługi celnej oferuje się przedsiębiorcom – szczególnie tym, którzy reeksportują towary dalej – przechowywanie importowanych dóbr w składach celnych. Jak działają?
Czym jest skład celny?
Zgodnie z art. 240 UKC, procedura składowania celnego pozwala na składowanie towarów nieunijnych w miejscach zatwierdzonych przez organy celne dla tej procedury i pod dozorem celnym. Słowem, skład wolnocłowy to miejsce, gdzie towary spoza Unii są składowane – pod dozorem celnym i w sposób podlegający przepisów UKC.
Art. 237 wskazuje, że towary nieunijne mogą być składowane na obszarze celnym Unii – wtedy nie podlegają cłu i innym należnościom, a także środkom polityki handlowej. Jednocześnie organy celne mogą zezwolić na składowanie towarów unijnych w składzie celnym. Nie są one jednak wtedy objęte procedurą składu celnego.
Jak działa skład wolnocłowy w praktyce?
W praktyce oznacza to tyle, że skład celny jest miejscem, w którym przedsiębiorcy mogą przechowywać swoje importowane towary bez płacenia cła aż do momentu faktycznego wprowadzenia ich do obrotu na terenie kraju. Co więcej – jeżeli Polska stanowi tylko przystanek po drodze dalszego eksportu – płacenie cła w ogóle nie jest konieczne.
Na koniec dodajmy, że prowadzenie miejsc składowych przeznaczonych do składowania celnego towarów, czyli składów celnych, wymaga pozwolenia wydanego przez organy celne – z wyjątkiem gdy prowadzącym miejsca składowe są organy celne. Wyróżniamy składy prywatne i publiczne.
Przedsiębiorcy mają pewien dostęp do składowanych towarów, bowiem zgodnie z art. 220 UKC towary te mogą zostać poddane zwyczajowym czynnościom mającym na celu zachowanie tych towarów w stanie niezmienionym, poprawę ich wyglądu, jakości handlowej lub przygotowanie ich do dystrybucji, lub odsprzedaży.