Co trzeba wiedzieć o składaniu deklaracji podatkowej?
Sprowadzanie towarów z krajów, które nie są członkami UE, oznacza konieczność zapłaty naliczonego cła, ale również uregulowania podatku VAT. W niektórych sytuacjach istnieje jednak możliwość wystąpienia o zwrot podatku naliczonego, a formalności z tym związane można traktować jako element obsługi celnej całej transakcji. Przekonajmy się, jak wygląda kwestia możliwości zwrotu podatku naliczanego przy imporcie i zobaczmy, w jaki sposób można dokonać potrzebnych rozliczeń z fiskusem.
Jak wygląda kwestia podatku VAT naliczanego przy imporcie?
Import towarów spoza terytorium państw należących do Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością rozliczenia należnych podatków w tym podatku od towarów i usług VAT. Obowiązujące przepisy dają importerowi możliwość wystąpienia o zwrot naliczonej sumy w zakresie, w jakim towary będą wykorzystane do prowadzenia czynności, które są opodatkowane VAT. Zwrotowi podlegać będzie podatek naliczony od wartości celnej towaru, naliczonego cła, a także kosztów dodatkowych związanych z importem, w tym prowizji, opakowania oraz transportu i ubezpieczenia. Możliwości wystąpienia o zwrot VAT-u mają jednak wyłącznie firmy będące czynnymi podatnikami.
Jak rozlicza się VAT przy imporcie?
Podatek VAT naliczany przy imporcie można rozliczać w procedurze podstawowej lub uproszczonej. W pierwszym przypadku VAT należny przy imporcie uwzględnia się w zgłoszeniu SAD (gdy zgłoszenie celne jest obsługiwane na podstawie dokumentów papierowych) albo w poświadczonym zgłoszeniu celnym (jeżeli realizowana jest procedura zgłoszenia elektronicznego). W ramach procedury uproszczonej podatek można rozliczyć w ramach składanej deklaracji VAT, co wymaga jednak przedstawienia zaświadczenia lub oświadczenia o braku zaległości we wpłatach składek i podatków oraz byciu zarejestrowanym jako podatnik VAT – dokument ten zachowuje ważność przez 6 miesięcy. Rozliczenie powinno się znaleźć w deklaracji dotyczącej okresu, w jakim powstał obowiązek podatkowy, a jego korekta będzie możliwa przez 4 miesiące. Przekroczenie tego terminu oznacza utratę prawa do odliczenia.