Co należy wiedzieć o zasadach celnych towarów z UK?
Można śmiało stwierdzić, że transport towarów to jedna z podstawowych gałęzi współczesnego przemysłu. Obecnie do Polski przybywa codziennie mnóstwo dóbr z zagranicy. Niestety Brexit nieco skomplikował ten proces. Od czasu wyjścia UK z Unii Europejskiej, taki przewóz traktowany jest jako import, a nie wewnątrzwspólnotowe nabycie. Jak łatwo się domyślić, rodzi to mnóstwo skutków prawnych, w tym także na gruncie prawa celnego. Co warto wiedzieć na ten temat?
Import towarów z UK a prawo celne
Sam przewóz wygląda tak samo, jak przed laty, tj. przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Różnicą jest jednak fakt, iż obecnie konieczne jest odbycie odprawy celnej. Zanim jednak do tego dojdzie, nie obędzie się bez załatwienia szeregu formalności. W pierwszej kolejności należy zarejestrować się na PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej), a także uzyskać numer EORI. Najogólniej mówiąc, zupełną podstawą są tzw. zgłoszenia celne, które obejmują różnorodną dokumentację przekazywaną odpowiednim instytucjom.
Należy mieć na uwadze, że sama procedura i związane z nią formalności mogą być powiązane z rodzajem przewozu. Oznacza to, że niekiedy konieczne będzie przygotowanie dodatkowej dokumentacji. Z tego względu przed planowanym transportem warto skorzystać z konsultacji w sprawach celnych. Wyspecjalizowany podmiot pomoże Ci poznać dostępne możliwości, a także wybrać najlepszą metodę.
Czy za towary z Wielkiej Brytanii opłaca się cło?
Co do zasady, import towarów z UK korzysta z preferencyjnej stawki celnej, która wynosi 0%. Dotyczy to jedynie dóbr, które pochodzą z Wielkiej Brytanii lub innego kraju UE. Oznacza to w praktyce, że wówczas cła nie płaci się w ogóle. Jest to jednak ogólna reguła, od której istnieją pewne wyjątki. Z tego względu przedsiębiorcy powinni zachować szczególną czujność, jednocześnie bacznie obserwując zmieniające się przepisy prawa w tym zakresie.